3,195
edits
(2 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 21: | Line 21: | ||
|[[File:LittleMacHeadSSBU.png|15px]][[Little Mac]]||''{{iw|wikipedia|Punch-Out!!|arcade game}}''||Arcade||{{flag|japan}}February 17, 1984 | |[[File:LittleMacHeadSSBU.png|15px]][[Little Mac]]||''{{iw|wikipedia|Punch-Out!!|arcade game}}''||Arcade||{{flag|japan}}February 17, 1984 | ||
|- | |- | ||
|[[File:DuckHuntHeadSSBU.png|15px]][[Duck Hunt]]||''{{iw|wikipedia|Duck Hunt}}''||Nintendo Entertainment System||{{flag|japan}}April 21, 1984 | |[[File:DuckHuntHeadSSBU.png|15px]][[Duck Hunt]]||''{{iw|wikipedia|Duck Hunt}}''||rowspan=6|Nintendo Entertainment System||{{flag|japan}}April 21, 1984 | ||
|- | |- | ||
|[[File:IceClimbersHeadSSBU.png|15px]][[Ice Climbers]]||''{{iw|wikipedia| | |[[File:IceClimbersHeadSSBU.png|15px]][[Ice Climbers]]||''{{iw|wikipedia|Ice Climber}}''||January 30, 1985 | ||
|- | |- | ||
|[[File:ROBHeadGreySSBU.png|15px]][[R.O.B.]]||''{{iw|wikipedia|Stack-Up}}'' | |[[File:ROBHeadGreySSBU.png|15px]][[R.O.B.]]||''{{iw|wikipedia|Stack-Up}}''||{{flag|japan}}July 26, 1985 | ||
|- | |- | ||
|[[File:PiranhaPlantHeadSSBU.png|15px]][[Piranha Plant]]||rowspan=3|''{{iw|mariowiki|Super Mario Bros.}}''||rowspan=3|{{flag|japan}}September 13, 1985 | |[[File:PiranhaPlantHeadSSBU.png|15px]][[Piranha Plant]]||rowspan=3|''{{iw|mariowiki|Super Mario Bros.}}''||rowspan=3|{{flag|japan}}September 13, 1985 | ||
Line 4,025: | Line 4,025: | ||
|- | |- | ||
| June 21, 2023 || ''{{iw|pikipedia|Pikmin 2|Nintendo Switch}}'' | | June 21, 2023 || ''{{iw|pikipedia|Pikmin 2|Nintendo Switch}}'' | ||
|- | |- | ||
| June 30, 2023 || ''{{iw|wikipedia|Everybody 1-2-Switch!}}'' | | June 30, 2023 || ''{{iw|wikipedia|Everybody 1-2-Switch!}}'' | ||
Line 4,033: | Line 4,031: | ||
|- | |- | ||
| September 14, 2023 || ''{{iw|fzerowiki|F-Zero 99}}'' | | September 14, 2023 || ''{{iw|fzerowiki|F-Zero 99}}'' | ||
|- | |||
| September 22, 2023 || ''{{iw|pikipedia|Pikmin 1+2}}'' | |||
|- | |- | ||
| October 6, 2023 || ''{{iw|bulbapedia|Detective Pikachu Returns}}'' | | October 6, 2023 || ''{{iw|bulbapedia|Detective Pikachu Returns}}'' | ||
Line 4,054: | Line 4,054: | ||
| June 27, 2024 || ''{{iw|mariowiki|Luigi's Mansion 2 HD}}'' | | June 27, 2024 || ''{{iw|mariowiki|Luigi's Mansion 2 HD}}'' | ||
|- | |- | ||
| July 18, 2024 || ''{{iw|mariowiki| Nintendo World Championships: NES Edition}}'' | | July 18, 2024 || ''{{iw|mariowiki|Nintendo World Championships: NES Edition}}'' | ||
|- | |||
| 2025 || ''{{iw|bulbapedia|Pokémon Legends: Z-A}}'' | |||
|- | |- | ||
| TBA || ''{{iw|metroidwiki|Metroid Prime 4}}'' | | TBA || ''{{iw|metroidwiki|Metroid Prime 4}}'' |
edits