3,195
edits
(New Page: {{ArticleIcons|ultimate=y}} {{image|Missing most of its moveset}} {|class="wikitable sortable" !Move !Name !Hitbox |- |Neutral attack || || (unavailable) |- |Forward tilt || || (unavai...) |
|||
(10 intermediate revisions by 4 users not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
{{ArticleIcons|ultimate=y}} | {{ArticleIcons|ultimate=y}} | ||
==Hitboxes== | |||
{|class="wikitable sortable" | {|class="wikitable sortable" | ||
!Move | !Move | ||
Line 6: | Line 7: | ||
!Hitbox | !Hitbox | ||
|- | |- | ||
|Neutral attack || || | |Neutral attack 1 || Short Bash || [[File:RichterJab1.gif|500px]] | ||
|- | |- | ||
| | |Neutral attack 2 || Second Bash || [[File:RichterJab2.gif|500px]] | ||
|- | |- | ||
| | |Neutral attack infinite || Whip Rush || [[File:RichterRapidJab.gif|500px]] | ||
|- | |- | ||
| | |Neutral attack finisher || Whip Finish || [[File:RichterJabFinisher.gif|500px]] | ||
|- | |- | ||
| | |Whip dangle||||[[File:SimonWhipDangle.png|500px]] | ||
|- | |- | ||
|Forward | |Forward tilt || Level Swing || [[File:RichterFTilt.gif|500px]] | ||
|- | |- | ||
|Up | |Up tilt || Wide Shake || [[File:RichterUTilt.gif|500px]] | ||
|- | |- | ||
|Down | |Down tilt 1|| Sliding || [[File:RichterDTilt1.gif|500px]] | ||
|- | |- | ||
| | |Down tilt 2|| Sliding Kick || [[File:RichterDTilt2.gif|500px]] | ||
|- | |- | ||
| | |Dash attack|| Tackle || [[File:RichterDashAttack.gif|500px]] | ||
|- | |- | ||
| | |Forward smash|| Full Swing || [[File:RichterFSmash.gif|500px]] | ||
|- | |- | ||
| | |Forward smash up|| Full Swing || [[File:RichterFSmashUp.gif|500px]] | ||
|- | |- | ||
| | |Forward smash down|| Full Swing || [[File:RichterFSmashDown.gif|500px]] | ||
|- | |- | ||
| | |Up smash || Bat Killer || [[File:RichterUSmash.gif|500px]] | ||
|- | |- | ||
| | |Down smash || Whirlwind || [[File:RichterDSmash.gif|500px]] | ||
|- | |- | ||
| | |Neutral aerial || Round Guard || [[File:RichterNair.gif|500px]] | ||
|- | |- | ||
| | |Forward aerial|| Aerial Swing || [[File:RichterFair.gif|500px]] | ||
|- | |- | ||
| | |Forward aerial up|| Aerial Swing || [[File:RichterFairUp.gif|500px]] | ||
|- | |- | ||
| | |Forward aerial down|| Aerial Swing || [[File:RichterFairDown.gif|500px]] | ||
|- | |- | ||
| | |Back aerial|| Aerial Back Swing || [[File:RichterBair.gif|500px]] | ||
|- | |- | ||
| | |Back aerial up|| Aerial Back Swing || [[File:RichterBairUp.gif|500px]] | ||
|- | |- | ||
| | |Back aerial down|| Aerial Back Swing || [[File:RichterBairDown.gif|500px]] | ||
|- | |- | ||
| | |Up aerial || Aerial Top Swing || [[File:RichterUair.gif|500px]] | ||
|- | |- | ||
| | |Down aerial || Jump Kick || [[File:RichterDair.gif|500px]] | ||
|- | |- | ||
| | |Neutral special||[[Axe]]|| [[File:SimonNSpecial.gif|500px]] | ||
|- | |- | ||
| | |Side special||[[Cross]] || [[File:SimonSSpecial.png|500px]] | ||
|- | |- | ||
| | |Up special ||[[Uppercut]] || [[File:RichterUpSpecialAerial.gif|500px]] | ||
|- | |- | ||
| | |Down special ||[[Holy Water]]|| [[File:SimonDSpecial.png|500px]] | ||
|- | |- | ||
|Ledge attack || || | |Down special burst||Holy Water||[[File:SimonDSpecialBurst.gif|500px]] | ||
|- | |||
|Standing grab || || [[File:RichterGrab.gif|500px]] | |||
|- | |||
|Dash grab || || [[File:RichterDashGrab.gif|500px]] | |||
|- | |||
|Pivot grab || || [[File:RichterPivotGrab.gif|500px]] | |||
|- | |||
|Pummel || Grab Kneebutt || [[File:RichterPummel.gif|500px]] | |||
|- | |||
|Forward throw || Swing Throw || [[File:RichterFThrow.gif|500px]] | |||
|- | |||
|Back throw || Swing Back Throw || [[File:RichterBThrow.gif|500px]] | |||
|- | |||
|Up throw || Toss & Beat || [[File:RichterUpThrow.gif|500px]] | |||
|- | |||
|Down throw || Slapdown || [[File:RichterDThrow.gif|500px]] | |||
|- | |||
|Getup attack front || || [[File:RichterGetupAttackFront.gif|500px]] | |||
|- | |||
|Getup attack back || || [[File:RichterGetupAttackBack.gif|500px]] | |||
|- | |||
|Getup attack trip || || [[File:RichterTripAttack.gif|500px]] | |||
|- | |||
|Ledge attack || || [[File:RichterLedgeAttack.gif|500px]] | |||
|} | |} | ||
[[Category:Richter (SSBU)]] | [[Category:Richter (SSBU)]] | ||
[[Category:Hitboxes (SSBU)]] | [[Category:Hitboxes (SSBU)]] |
edits