4,231
edits
(→S-Tier) Tag: Mobile edit |
(gonna finish this later) |
||
Line 4: | Line 4: | ||
===S-Tier=== | ===S-Tier=== | ||
'''S-Tiers so far''': {{Trn|GENESIS 6}}, {{Trn|Frostbite 2019}}, {{Trn|Umebura Japan Major 2019}}, {{Trn|MomoCon 2019}}, {{Trn|Smash 'N' Splash 5}}, {{Trn|EVO 2019}}, {{Trn|Super Smash Con 2019}}, {{Trn|Shine 2019}}, {{Trn|Mainstage}}, {{Trn|The Big House 9}}, {{Trn|2GG: Kongo Saga}}, {{Trn|Let's Make Big Moves}}, {{Trn|GENESIS 7}}, {{Trn|EVO Japan 2020}}, {{Trn|Frostbite 2020}}<br>'''S-Tier(s) unofficially''': {{Trn|Temple: Hermès Edition}} | |||
{|class="wikitable" style="text-align:center" | |||
!Place!!Player/Character!!Tournament | |||
|- | |||
|rowspan=5|Won||{{Sm|Samsora|USA}}/{{SSBU|Peach}} {{Head|Peach|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Shine 2019}} | |||
|- | |||
|{{Sm|Marss|USA}}/{{SSBU|Zero Suit Samus}} {{Head|Zero Suit Samus|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|GENESIS 7}} | |||
|- | |||
|{{Sm|Shuton|Japan}}/{{SSBU|Olimar}} {{Head|Olimar|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|EVO Japan 2020}} | |||
4th place | |- | ||
|{{Sm|Nairo|USA}}/{{SSBU|Palutena}} {{Head|Palutena|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Mainstage}} | |||
|- | |||
|{{Sm|MkLeo|Mexico}}/{{SSBU|Joker}} {{Head|Joker|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Smash 'N' Splash 5}} | |||
|- | |||
|rowspan=5|Runner-up||{{Sm|Maister|Mexico}}/{{SSBU|Mr. Game & Watch}} {{Head|Mr. Game & Watch|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Frostbite 2020}} | |||
|- | |||
|{{Sm|Glutonny|France}}/{{SSBU|Wario}} {{Head|Wario|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Temple: Hermès Edition}} | |||
|- | |||
|{{Sm|Tweek|USA}}/{{SSBU|Pokémon Trainer}} {{Head|Pokémon Trainer|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|EVO 2019}} | |||
|- | |||
{{Head| | |{{Sm|ProtoBanham|Japan}}/{{SSBU|Lucina}} {{Head|Lucina|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Umebura Japan Major 2019}} | ||
|- | |||
|{{Sm|Kome|Japan}}/{{SSBU|Shulk}} {{Head|Shulk|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|EVO Japan 2020}} | |||
|- | |||
|rowspan=4|3rd place||{{Sm|Ally|Canada}}/{{SSBU|Snake}} {{Head|Snake|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Smash 'N' Splash 5}} | |||
|- | |||
Top | |{{Sm|KEN|Japan}}/{{SSBU|Sonic}} {{Head|Sonic|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Temple: Hermès Edition}} | ||
|- | |||
|{{Sm|Tea|Japan}}/{{SSBU|Pac-Man}} {{Head|Pac-Man|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|EVO Japan 2020}} | |||
|- | |||
|{{Sm|Raito|Japan}}/{{SSBU|Duck Hunt}} {{Head|Duck Hunt|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Umebura Japan Major 2019}} | |||
|- | |||
|rowspan=4|4th place||{{Sm|Light|p=Connecticut|USA}}/{{SSBU|Fox}} {{Head|Fox|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Mainstage}} | |||
|- | |||
|{{Sm|ESAM|USA}}/{{SSBU|Pikachu}} {{Head|Pikachu|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|GENESIS 7}} | |||
|- | |||
|{{Sm|LeoN|USA}}/{{SSBU|Bowser}} {{Head|Bowser|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Shine 2019}} | |||
|- | |||
|{{Sm|Cosmos|USA}}/{{SSBU|Inkling}} {{Head|Inkling|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Umebura Japan Major 2019}} | |||
|- | |||
|rowspan=4|Top 6||{{Sm|Dark Wizzy|USA}}/{{SSBU|Mario}} {{Head|Mario|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Shine 2019}} | |||
|- | |||
|{{Sm|T|Japan}}/{{SSBU|Link}} {{Head|Link|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|2GG: Kongo Saga}} | |||
|- | |||
|{{Sm|VoiD|USA}}/{{SSBU|Pichu}} {{Head|Pichu|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|MomoCon 2019}} | |||
|- | |||
|{{Sm|Zackray|Japan}}/{{SSBU|Wolf}} {{Head|Wolf|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|GENESIS 6}} | |||
|- | |||
|rowspan=4|Top 8||{{Sm|Toast|USA}}/{{SSBU|Young Link}} {{Head|Young Link|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Frostbite 2020}} | |||
|- | |||
|{{Sm|Raffi-X}}/{{SSBU|R.O.B.}} {{Head|R.O.B.|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Shine 2019}} | |||
|- | |||
|{{Sm|Ri-ma|Japan}}/{{SSBU|Toon Link}} {{Head|Toon Link|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Umebura Japan Major 2019}} | |||
|- | |||
|{{Sm|Lea|Japan}}/{{SSBU|Greninja}} {{Head|Greninja|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|2GG: Kongo Saga}} | |||
|- | |||
|rowspan=5|Top 12||{{Sm|Gackt|Japan}}/{{SSBU|Ness}} {{Head|Ness|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|EVO Japan 2020}} | |||
|- | |||
|{{Sm|Ryuga|USA}}/{{SSBU|Ike}} {{Head|Ike|g=SSBU|s=16px}}<br>{{Sm|Rivers|USA}}/{{SSBU|Chrom}} {{Head|Chrom|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Frostbite 2019}} | |||
|- | |||
|{{Sm|kameme|Japan}}/{{SSBU|Mega Man}} {{Head|Mega Man|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|EVO 2019}} | |||
|- | |||
|{{Sm|Kirihara|Japan}}/{{SSBU|Rosalina & Luma}} {{Head|Rosalina & Luma|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Umebura Japan Major 2019}}) | |||
|- | |||
|{{Sm|Myollnir|France}}/{{SSBU|Mii Swordfighter}} {{Head|Mii Swordfighter|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Temple: Hermès Edition}} | |||
|- | |||
|rowspan=6|Top 16||{{Sm|Elegant|USA}}/{{SSBU|Luigi}} {{Head|Luigi|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Frostbite 2020}} | |||
|- | |||
|{{Sm|NickC|USA}}/{{SSBU|Captain Falcon}} {{Head|Captain Falcon|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Shine 2019}} | |||
|- | |||
|{{Sm|VoiD|USA}}/{{SSBU|Sheik}} {{Head|Sheik|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Frostbite 2020}} | |||
|- | |||
|{{Sm|Tilde|USA}}/{{SSBU|Falco}} {{Head|Falco|g=SSBU|s=16px}}<br>{{Sm|Nitox|France}}/{{SSBU|Lucas}} {{Head|Lucas|g=SSBU|s=16px}}<br>{{Sm|Mezcaul|France}}/{{SSBU|Ridley}} {{Head|Ridley|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Temple: Hermès Edition}} | |||
|- | |||
|{{Sm|Goblin|USA}}/{{SSBU|Roy}} {{Head|Roy|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Frostbite 2019}} | |||
|- | |||
|{{Sm|kept|Japan}}/{{SSBU|Villager}} {{Head|Villager|g=SSBU|s=16px}}<br>{{Sm|Riddles|Canada}}/{{SSBU|Richter}} {{Head|Richter|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Super Smash Con 2019}} | |||
|- | |||
|rowspan=8|Top 24||{{Sm|Joker|Mexico}}/{{SSBU|Samus}} {{Head|Samus|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|The Big House 9}} | |||
|- | |||
|{{Sm|Aiba|Japan}} & {{Sm|Rotsuku|Japan}}/{{SSBU|Yoshi}} {{Head|Yoshi|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Umebura Japan Major 2019}} | |||
|- | |||
|{{Sm|Naskino|France}}/{{SSBU|Zelda}} {{Head|Zelda|g=SSBU|s=16px}}<br>{{Sm|sisqui|Spain}}/{{SSBU|Dark Samus}} {{Head|Dark Samus|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Temple: Hermès Edition}} | |||
|- | |||
|{{Sm|Big D|Canada}}/{{SSBU|Ice Climbers}} {{Head|Ice Climbers|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Mainstage}} | |||
|- | |||
|{{Sm|Jul|USA}}/{{SSBU|Robin}} {{Head|Robin|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Shine 2019}} | |||
|- | |||
|{{Sm|SDX|USA}}/{{SSBU|Mewtwo}} {{Head|Mewtwo|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|GENESIS 6}} | |||
|- | |||
|{{Sm|LeeT|USA}}/{{SSBU|Mii Brawler}} {{Head|Mii Brawler|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Smash 'N' Splash 5}} | |||
|- | |||
|{{Sm|Umeki|Japan}}/{{SSBU|Daisy}} {{Head|Daisy|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Frostbite 2019}}) | |||
|- | |||
|Top 32||{{Head|Diddy Kong|g=SSBU|s=16px}} (Player: {{Sm|Dakpo}}, Tournament: {{Trn|Mainstage}}), {{Head|King Dedede|g=SSBU|s=16px}} (Player: {{Sm|ZAKI}}, Tournament: {{Trn|Umebura Japan Major 2019}}), {{Head|Bowser Jr.|g=SSBU|s=16px}} (Player: {{Sm|Monty}}, Tournament: {{Trn|The Big House 9}}), {{Head|Ken|g=SSBU|s=16px}} (Player: {{Sm|FSharp}}, Tournament: {{Trn|Shine 2019}}), {{Head|Incineroar|g=SSBU|s=16px}} (Player: {{Sm|Magister}}, Tournament: {{Trn|GENESIS 6}}), {{Head|Hero|g=SSBU|s=16px}} (Player: {{Sm|Salem}}, Tournament: {{Trn|Frostbite 2020}} | |||
|- | |||
|{{Sm|Rinor|Germany}}/{{SSBU|Min Min}} {{Head|Min Min|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Temple: Hermès Edition}} | |||
|- | |||
|Top 48||{{Head|Dr. Mario|g=SSBU|s=16px}} (Player: {{Sm|Lui$}}, Tournament: {{Trn|GENESIS 6}}), {{Head|Meta Knight|g=SSBU|s=16px}} (Player: {{Sm|BONK!}}, Tournament: {{Trn|Let's Make Big Moves}}), {{Head|Wii Fit Trainer|g=SSBU|s=16px}} (Player: {{Sm|varun}}, Tournament: {{Trn|Mainstage}}), {{Head|Ryu|g=SSBU|s=16px}} (Player: {{Sm|Munekin}}, Tournament: {{Trn|Umebura Japan Major 2019}}), {{Head|Cloud|g=SSBU|s=16px}} (Players: {{Sm|Masashi}} and {{Sm|Sparg0}}, Tournament: {{Trn|EVO 2019}}), {{Head|Bayonetta|g=SSBU|s=16px}} (Player: {{Sm|Lima}}, Tournament: {{Trn|GENESIS 6}}), {{Head|Simon|g=SSBU|s=16px}} (Player: {{Sm|TRIGGER}}, Tournament: {{Trn|EVO Japan 2020}}), Tournament: {{Trn|The Big House 9}}), {{Head|Banjo & Kazooie|g=SSBU|s=16px}} (Player: {{Sm|Trela}}, Tournament: {{Trn|The Big House 9}}) | |||
|- | |||
|{{Sm|Lucky|Germany}}/{{SSBU|Pyra}} & {{SSBU|Mythra}} {{Head|PyraMythra|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Temple: Hermès Edition}} | |||
|- | |||
|rowspan=4|Top 64||{{Sm|Runes|USA}}/{{SSBU|Donkey Kong}} {{Head|Donkey Kong|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|2GG: Kongo Saga}} | |||
|- | |||
|{{Sm|Jeda|France}}/{{SSBU|Lucario}} {{Head|Lucario|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Temple: Hermès Edition}} | |||
|- | |||
|{{Sm|Kwaz|USA}}/{{SSBU|Little Mac}} {{Head|Little Mac|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|The Big House 9}} | |||
|- | |||
|{{Sm|Lucky|USA}}/{{SSBU|Piranha Plant}} {{Head|Piranha Plant|g=SSBU|s=16px}}||{{Trn|Smash 'N' Splash 5}} | |||
|- | |||
|No results||{{Head|Kirby|g=SSBU|s=16px}} (highest: ??), {{Head|Jigglypuff|g=SSBU|s=16px}} (highest: 65th), {{Head|Marth|g=SSBU|s=16px}} (highest: 65th), {{Head|Ganondorf|g=SSBU|s=16px}} (highest: 65th), {{Head|Pit|g=SSBU|s=16px}} (highest: ??), {{Head|Mii Gunner|g=SSBU|s=16px}} (highest: 65th), {{Head|Dark Pit|g=SSBU|s=16px}} (highest: ??), {{Head|Corrin|g=SSBU|s=16px}} (highest: 97th), {{Head|King K. Rool|g=SSBU|s=16px}} (highest: 65th), {{Head|Isabelle|g=SSBU|s=16px}} & {{Head|Steve|g=SSBU|s=16px}} (highest: ??), {{Head|Sephiroth|g=SSBU|s=16px}} (highest: 65th), {{Head|Kazuya|g=SSBU|s=16px}} (highest: ??)|| | |||
|} |
edits